Kolera Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Kolera Hastalığı ve Tedavi YöntemleriKolera akut olarak görülen bir bağırsak enfeksiyonudur. Bozuk çevresel ortamlarda özellikle yaz aylarında çok sık görülür. Koleranın bulaşmasında ana etken kolera vibionudur. Vibrion ısı, güneş ışığı ve dezenfekte maddelerine karşı oldukça dayanıksızdır. Mide asidinde bir kaç dakika içinde ölür. Etken ince bağırsağa yerleşerek yayılmaya başlar. Bütün bireylerde görülür. Kuluçka süresi 5 gündür. Kuluçka süresi bazı zamanlarda 5 saatin altına düşebilir.

Kolera kusmalar ve dışkı yoluyla çevreye yayılır. Şehir içi şebeke suyuna bulaşan mikrop büyük salgınların oluşmasına neden olur Koleranın en önemli belirtisi pirinç suyu görünümde ishallerin oluşmasıdır. Akut dönemlerinde kişide aşırı kusmalar bulantılar ve su kayıpları görülür. Halsizlik, ses kısılmaları, elektrolit kayıpları, hızlı kilo kayıpları idrarda azalma ve kesilmeler koleranın göstergeleridir.

Kolera olan kişide kas krampları ve kanlı dışkılar oluşur. Kişi 15 dakikada bir dışkı çıkarma ihtiyacı duyar. Koleradan korunmak için besinlerin hijyeni iyi sağlanmalıdır. Çiğ gıdalardan uzak kalmak, çiğ kabuklu deniz ürünleri tüketmek kolera oluşumunu tetikler. Kolera böbrek yetmezliği görülen yatalak kişilerde daha sık görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir