Diş Eti Kanaması Nedir?

Diş Eti Kanaması Nedir?Diş iltihabına bağlı olarak diş etlerinde kanamalar gözükür. Diş eti kanaması ciddi bir sağlık problemidir. Ağız ve dişte meydana gelen rahatsızlık tüm organları etkileyebilir. Sağlıklı bir diş eti pembe renkte mat bir görünüme sahiptir. Şişkinlik durumları, iltihaplanmalar ve kızarıklık yoktur. Diş fırçalarken ve diş ipi kullanırken diş eti kanaması görülebilir.

Diş Eti Kanamasına Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?
Dişetini en çok rahatsız eden hastalık periodontal hastalıktır. Diş kayıplarının büyük bir çoğunluğu bu hastalıktan kaynaklanır. Erken teşhis tedavide kolaylık sağlarken geç kalınan durumlar diş kaybına neden olur.
Gingivitis: Hastalık dişetinde başlangıç aşamasındadır. Diş fırçalarken dişte kanamalar meydana gelir. Tedavi edilmediğinde dişetine ve çene kemiğine zarar verir.
Periodontis: Dişleri destekleyen dokuya ve kemiğe zarar verir. Dişetinde bakterilerin oluşmasına neden olur. Hastalık ilerlerse dişler sallanır ve diş kayıpları yaşanır.

Diş Eti Hastalıklarının Sebepleri Nelerdir?
Diş etini etkileyen en önemli durum bakteri plağıdır. İyi temizlenmeyen dişlerde bakteri plağı görülür. Sigara kullanmak diş etlerindeki mukoza için oldukça zararlıdır. Diş eti hastalıkları genetik nedenli de olabilir. Stres, vücudun zayıf düşmesi, diş eti hastalıklarının hızlanmasını tetikler. Depresyon ilaçları, doğum kontrol hapları diş eti hastalıklarını hızlandırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir